Wskaźniki (parametrow napedu itp) na Androidowym telefonie

Sprawy nie zwiazane z innymi działami a tak naprawdę tu piszemy o wszystkim

Moderatorzy: zbyszek_wlodarczak, kamil_rc, wojtek.domanski


Autor
Quaki
Posty: 3
Rejestracja: 2014-10-25, 11:47

Wskaźniki (parametrow napedu itp) na Androidowym telefonie

#1

Post autor: Quaki »

Witam
Chciałbym zadać szanownym koleżankom i kolegom pytanie dotyczące wskaźników potrzebnych przy lotach paralotnia z napędem. Jako ze jeden z moich przyjaciół zobaczył wykonane przez mnie wskaźniki w samochodzie wyglądają tak
Obrazek
(proszę nie zwraca uwagi na wartości zdjęcia pochodzą z wczesnych testów gdzie tylko dwa pierwsze zegary działały do innych nie było podpiętych czujników)
i takie które wykonałem dla innego kumpla na jego łódkę zadał pytanie czy można by wykonać wskaźnik EGT w telefonie z Androidem (który i tak zabiera ze sobą przy lataniu bo ma na nim jakiś program który wykorzystuje nazwy nie znam ogólnie wygląda to jak jakaś mapa). Cały problem polegał na tym ze program na telefonie obserwuje i jest mu potrzebny a wskazania parametrów silnika tez warto było by obserwować żeby wiedzieć zawczasu o jakichś nieprawidłowościach i teraz problem bo android nie ma multitaskingu i nie pozwala na wyświetlanie dwóch aplikacji na raz. Ale mi się udało coś takiego zrobić można jednocześnie wyświetlać i obsługiwać jeden program (mapa pod spodem) oraz obserwować wskazania silnika na ruchomym i przesuwanym okienku (na wierzchu) oba pogramy ze sobą nie kolidują tutaj wygląd podobnego rozwiazania rozwiązania ale do malej lodki z programem nawigacyjnym Navionics.
Obrazek Obrazek
Cały zestaw działa bezprzewodowo (łączność po Bluetooth) lub przewodowo podłączenie przez USB w telefonie możliwe do podłączenia są praktycznie wszystkie czujniki od czujników temperatury jak EGT czy temp oleju po czujniki ciśnienia, wilgotności a nawet czujniki przepływu (czujnik zużycia paliwa).
Teraz pytanie jakie inne pomiary mogły by się znaleźć na takim wskaźniku? Kolega chciał tylko EGT ale jest możliwość rozbudowania o kolejne 5 pomiarów zewnętrznych + obroty silnika (a dodatkowo opracowuje wersje z możliwością podpięcia do 16 czujników) ewentualnie można tez pokusić się o wykorzystanie wewnętrznych sensorów telefonu jak na przykład akcelerometr itp. (w niektórych modelach nawet barometr ) aby wyświetlać dodatkowe dane na ekranie. Stad moje pytanie jakie wg. was są najpotrzebniejsze parametry w trakcie latania ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Luc
Posty: 67
Rejestracja: 2011-08-23, 00:48
Lokalizacja: Starogard Gdański
Płeć:

Re: Wskaźniki (parametrow napedu itp) na Androidowym telefo

#2

Post autor: Luc »

Dobry temat warty rozpropagowania, myślę że znajdzie się wielu chętnych. Napisz może na grupie pl.rec paralotnie to napewno chłopaki podpowiedzą co by ich interesowało. Myslę że EGT CHT , poziom paliwa i obroty to podstawa. Co do akcelerometru i baro w telefonie to przydałby się wysokościomierz i wariometr (wznoszenie i opadanie) ale te funkcje obsługują już programy dostępne w handlu, są też róznego rodzaju programy nawigacyjne. Czyli podsumowując:
Silnik :Obroty,paliwo,EGTlubCHT
Lot : Wysokość, wario, ew prędkość (może być GPS)
I to wszystko nie powinno kolidować z programem nawigacyjnym lub trackerem.
Pozdro.

Autor
Quaki
Posty: 3
Rejestracja: 2014-10-25, 11:47

Re: Wskaźniki (parametrow napedu itp) na Androidowym telefo

#3

Post autor: Quaki »

Dziekuje
Program nie koliduje z zadnym innym (dziala niejako w tle) Mozna nawet pokusic sie o podlaczenie zewnetrznego gps powiedzmy 5Hz (czyli 5 razy szybszego niz w kazdym telefonie )i zewnetrznego czujnika baro wtedy nie tzreba by kupowac drogich telefonow (galaxy s3 nadal do najtanszych nie nalezy ) a zewnetrzny czujnik baro powienien byc zdecydowanie dokladniejszy
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Luc
Posty: 67
Rejestracja: 2011-08-23, 00:48
Lokalizacja: Starogard Gdański
Płeć:

Re: Wskaźniki (parametrow napedu itp) na Androidowym telefo

#4

Post autor: Luc »

A napisałeś coś na grupie?, Myślę że to mogłaby byc ciekawa alternatywa jeśli dałbyś radę napisać program wariometru i wysokościomierza, bo wtedy możnaby każdy telefon a może nawet inne urządzenie z androidem wykorzystać jako wariometr wysokościomierz i mapnik. Wtedy masz kilka urządzeń w jednym (GPS, wario, mapę, track loger). I zamiast zabierać powiedzmy 3 urzadzenia mamy wszystko na "glass kokpicie" Czyli naszej komórce czy innym sprzecie. Jest jeszcze kwestia trzymania baterii, bo przelotowcy latają po kilka godzin, ale myślę że to da się ogarnąć. Tak czy siak idea godna polecenia, bo prawie każdy zabiera ze sobą telefon w powietrze, a jeśliby dało się podłączyć do zwykłego smartfona czujnik i apkę wario to napewno bedzie tym zainteresowana cała rzesza pilotów. Warunek musi to być dość dokładne, nie wiem jak takie sensory się zachowują czy nie mają jakiegoś dryfu ale myślę że to też jest do ogarniecia. Pozdrawiam!

Autor
Quaki
Posty: 3
Rejestracja: 2014-10-25, 11:47

Re: Wskaźniki (parametrow napedu itp) na Androidowym telefo

#5

Post autor: Quaki »

Tak napisalem na grupie i otrzymalem dosc jednolite odpwoiedzi wiekszosc kolegow interesuje EGT CHT i obroty ewentualnie ilosc paliwa. Co do Wario barometrycznego to sadze ze temat jest do ograniecia (gdzies mam nawet taki projekt na samym mikroprocesorze atmela) pozostaje tylko wyslac takie dane na telefon :) A dokladnosc powinna byc porownywalna z innymi tego typu uzradzeniami (w koncu stosowane czujniki sa podobne pozostaje tylko kwestia algorytmu wyliczania wysokosci i predkosci z roznicy wysokosci w czasie)
Co do czasu dzialania telefonu to mozna sobie zakupic specjalne etui na rzep do reki (takie jak do biegania z tym ze na nadgarstek nie na ramie ) i do tego batery pack (co wydluza czas dzialania telefonu znaczaco
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ