GPS LOGGER

Moderatorzy: zbyszek_wlodarczak, kamil_rc, wojtek.domanski


Autor
lucky1984
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-31, 14:19
Lokalizacja: Śląskie

GPS LOGGER

#1

Post autor: lucky1984 »

Witam wszystkich forumowiczów.

Jestem nowy na forum i niedawno zacząłem przygodę z paralotniarstwem.
Obecnie wybieram się na wyjazd do Włoch i chciałem uwiecznić swoje "loty" przy pomocy gps loggera.
Interesowało by mnie urządzenie proste tanie i łatwe w obsłudze dzięki któremu mógłbym zrzucić trasę na google erth i jednocześnie chciałbym mieć możliwość zapisania w urządzeniu miejsca startu by mnie potem poprowadziło na miejsce startu.
Dowiedziałem się, że urządzenie nie może zapisywać loggów do pliku ponieważ nie będzie to ważne w czymś tam... dokładnie nie wiem w czym. Chodzi o to bym nie mógł zrobić modyfikacji loggow.
Przy okazji bardzo bym prosił o podanie ciekawych stron i forum o paralotniarstwie.

Pozdrawiam wszystkich

Solek
Posty: 227
Rejestracja: 2007-11-21, 20:30
Lokalizacja: się tu wziołem???

#2

Post autor: Solek »

Aby mozna zgrać tracka do XCC (czyli do: nie spamuj://xcc.paragliding.pl/module.php?id=1&date=20100901 ) musi być on zapisany w odpowiednim formacie. Z logerów się nie zgrywa - formaty zapisywania plików pozwalaja na ingerencje w ich zapis i dają wprawnemu człowiekowi możliwość polepszenia sobie wyniku ( a przecież nie o to chodzi). Logera używa się zazwyczaj jako zapasowego śladu GPSa. Zdażają się sytuacje że GPS poprostu wysiada, traci sygnał, siadają baterie. Aby uniknąć takich sytuacji i aby znać przebytą trasę stosuje się właśnie logery. Na twoim miejscu zrezygnował bym z logera a zainwestował w najprostszego GPSa. A to dlatego że oprócz mozliwości zapisania traca bedzie możliwość zmienienia na wyświetlaczu danych które użądzenie wyświetla. I tak podczas latania przelotowego potrzebne będzie Ci aby wskazywał on wysokość, kierunek ( czyli w która stronę lecisz) oraz prędkosć postępowa, plus ewentualnie odległośc od punktu zwrotnego. Rozejżyj sie za używanym GPSem i koniecznie z mapą. Ja mam GPSa bez mapy ale ja nie zachorowałem na zgrywanie tracków i cały czas cieszę się lataniem.

Chyba najbardziej znana grupa dyskusyjna w Plosce:
nie spamuj://usenet.gazeta.pl/usenet/0,48200. ... paralotnie
Plus SLiP (Stowarzyszenie Instruktorów Lotniowych i Paralotniowych), PSP ( Polskie Stoważyszenie Paralotniowe ), Fly or Die Jarka Borowca, Paragiełda nie spamuj://paragielda.prv.pl/ , plus jakies regionalne fora teamów z którymi pewnie sie w przyszłości spotkasz.

Pozdrawiam.

Piotr z Wiązowny.

Autor
lucky1984
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-31, 14:19
Lokalizacja: Śląskie

#3

Post autor: lucky1984 »

Witam

Piotrze Dziękuję za odpowiedź. W szczególności dziękuję za linki do forum. bardzo przydatne :-D
Myślałem o kupnie GPS-a jednakże jest to kwota rzędu 500 zł
a najprostszy GPS z loggerem Holluxa kupię za 200 zł
i da mi to możliwość analizowania lotu czy zlotu :lol: bardziej zlotu :mrgreen:
Więc chyba jednak skuszę się na samego loggera. Jak na razie na przeloty się nie odważę
nie mam na tyle umiejętności.
Myślę jeszcze o zakupie wariometru flytec lub digifly Archimede
co być polecił?
A może masz jeszcze jakiś inny tanie ale dobre wario?

Pozdrawiam Łukasz

Solek
Posty: 227
Rejestracja: 2007-11-21, 20:30
Lokalizacja: się tu wziołem???

#4

Post autor: Solek »

Witam. Z variometrami to tak jak z kobietami - każdy ma inne gusta. Ja zaczynając zwracałem uwagę na vario, ale tylko w tym sensie żeby pikało. Teraz tez wystarczy żeby pikało, co jakis czas zerkam ile mam w dół albo w góre (od czasu do czasu zerkam na wysokośc). Co bys nie kupił i tak dobre będzie.

Jeśli Ci kasiora pozwoli to odłuż sobie na to:

nie spamuj://allegro.pl/wariomet-brauniger-iq ... 26974.html

GPS z Variem to bardzo optymalne. Może cena odstrasza ale w porówaniu do innych modeli (gps + vario) to naprawde tanio. Zdaje się że Flytec 6005 i Brauginer IQ One to to samo - różnica polega w cenie (IQ One + to to samo co Flytec 6010). Jeszcze wyprodukowali (Baruginer) ALTAo (czy jakos tak). Godnym rozważenie będzie też Flymaster B1. A czy kupisz używany czy nowy to bez różnicy (kwestia bateriii). "Digfljów" iwdziałem pare ale to zamoało żeby o nich się cokolwiek wypowiadał.

Autor
lucky1984
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-31, 14:19
Lokalizacja: Śląskie

#5

Post autor: lucky1984 »

Witaj

Dziękuje za info, pomyślę nad flymaster B1 wygląda całkiem obiecująco.
Rozpocząłem jeszcze wątek na temat kasków, może mógłbyś mi coś doradzić?
Pozdrawiam

Solek
Posty: 227
Rejestracja: 2007-11-21, 20:30
Lokalizacja: się tu wziołem???

#6

Post autor: Solek »

Z kaskami nic nie poradze, żadnego nie znam. Najbardziej popularny wśród paralotniaży jest kask Charly "Insajder" :-D :
nie spamuj://spamer.paragielda.com/item/34
Ja mam kask ze szczęką, wczesniej latałem w kasku do wspinaczki (typ otwarty, znaczy bez szczęki) - są plusy kasków otwartych i zamknietych. Oba typy tez maja minusy. Ważne żebys wybrał kask z atestem do sportów lotniczych. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ