Co lepiej na początek, wyciągarka czy górka??

W tym forum, znajdują się podfora z opisami i opiniami o poszczególnych szkołach.

Moderatorzy: zbyszek_wlodarczak, kamil_rc, wojtek.domanski


Autor
lookas
Posty: 4
Rejestracja: 2010-05-12, 07:54
Lokalizacja: Rybnik

Co lepiej na początek, wyciągarka czy górka??

#1

Post autor: lookas »

Witam i odrazu pytam. Jestem zdezorientowany informacjami od różnych instruktorów i
paralotniarzy na temat wyboru rodzaju kursu I-go stopnia.
Jedni bardzo chwalą wyciągarke a inni negują i smieją sie z tego rozwiązania.
Prosze o pomoc bo ponoć pierwsze kroki mają duży wpływ na dalsze latanie, a nie jestem sam z tym pytaniem.
Z góry dziekuje i pozdrawiam[/b]

ark
Posty: 41
Rejestracja: 2010-05-24, 19:05
Lokalizacja: Olsztyn

#2

Post autor: ark »

zdecydowanie polecam stawiać pierwsze kroki na górce ,masz wtedy więcej czasu na dopracowanie właściwych nawyków startowych , to jest moja prywatna opinia ,
polecam szkołę ALTI w Międzybrodziu Zywieckim ,choć być może lepsze warunki do nauki ma Albatros .
Więcej czasu to spojrzenie na skrzydło,moment puszczenia taśm ,sterowanie ,odchodzi Ci stres związany z wyczepem i holem ,to polecam przenieśc na drugi etap .
Po prostu jeśli coś pójdzie nie tak z holem ,holowaniem i przestraszysz się, będziesz miał zawsze lekkiego stresa. a po co latanie jest cudowne .

SkyTrekking
Posty: 38
Rejestracja: 2007-10-27, 09:38
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Co lepiej na początek, wyciągarka czy górka??

#3

Post autor: SkyTrekking »

[quote="ark"]zdecydowanie polecam stawiać pierwsze kroki na górce ,masz wtedy więcej czasu na dopracowanie właściwych nawyków startowych , to jest moja prywatna opinia ,
polecam szkołę ALTI w Międzybrodziu Zywieckim ,choć być może lepsze warunki do nauki ma Albatros .
Więcej czasu to spojrzenie na skrzydło,moment puszczenia taśm ,sterowanie ,odchodzi Ci stres związany z wyczepem i holem ,to polecam przenieśc na drugi etap .
Po prostu jeśli coś pójdzie nie tak z holem ,holowaniem i przestraszysz się, będziesz miał zawsze lekkiego stresa. a po co latanie jest cudowne .[/quote]

Prowadzę szkolenia paralotniowe za wyciągarką od I etapu. Moje doświadczenie pokazuje, że niema różnicy czy zaczynamy kurs paralotniowy w górach czy za holem. Proces przygotowania kursanta tzw. trening naziemny i pierwsze hole są tak prowadzone w taki sposób, że mamy czas na pełną kontrolę podczas startu. Takie elementy startu jak: puszczenie taśm, kontrola wzrokowa, korekta i podbiegnięcie pod skrzydło w fazie rozpędzania paralotni są nie zmienne w szkoleniu górskim jak i za holem i trwają tyle samo. Więcej, w procesie szkolenia za wyciągarką mogę ten proces wydłużyć co zwiększa efektywność szkolenia i bezpieczeństwo. Dodatkowo, wyciągarkowy prędzej nie zwiększy siły holu, póki ja nie stwierdzę, że jest wszystko ok. Po prostu nie oderwiesz się od ziemi. Natomiast w szkoleniu górskim ziemia "ucieka" ci spod nóg i już jesteś w powietrzu a jak zrobiłeś coś źle i nie przerwałeś startu no to...
Moi kursanci wyszkoleni I + II etap za wyciągarką nie mają żadnych problemów ze startami górskim.
zapraszam na szkolenie paralotniowe

pozdrawiam
Piotr
Szkoła Paralotniowa SkyTrekking
Ostatnio zmieniony 2020-04-02, 07:06 przez SkyTrekking, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ