Latanie z napędem i bez napędu - różnice

Tu znajdziesz wskazówki jak zacząć przygodę z paralotniarstwem.

Moderatorzy: zbyszek_wlodarczak, kamil_rc, wojtek.domanski


Autor
luklas94
Posty: 3
Rejestracja: 2014-07-27, 21:07

Latanie z napędem i bez napędu - różnice

#1

Post autor: luklas94 »

Witam wszystkich miłośników wysokich lotów! :)
Na wstępie chciał bym zaznaczyć że jestem nowym użytkownikiem forum, swoją przygodę z lataniem również planuje zacząć dopiero na koniec wakacji.
Jeżeli pomyliłem dział, to proszę o przeniesienie, jednak ten pasował mi najbardziej.
A więc pytanie tak jak w temacie. Jakie w zasadzie są różnice w lataniu z napędem a bez napędu. Dla niektórych zapewne pytanie wyda sie głupie, a odpowiedź wręcz oczywista, jednak nie znalazłem nigdzie odpowiedzi. Czy do wystartowania na paralotni bez napędu wymagane są jakieś specjalne warunki? Wzniesienie, odpowiedni wiatr itd? Czy jest to raczej różnica tylko w prędkości i wysokości latania?

boltstep
Posty: 6
Rejestracja: 2014-07-11, 22:19
Płeć:

Re: Latanie z napędem i bez napędu - różnice

#2

Post autor: boltstep »

Hej!
no różnice są i to oczywiste. juz sama nazwa mówi swoje naped/bez napedu. jakie warunki usisz spełnic? żeby startować bez napędu musisz mieć odpowiednią wysokość do startu (góra) lub alternatywnie hol na terenach nizinnych. z napędem nie masz tego problemu bo startować mozesz gdzie Ci się podoba tyle ze musisz miec jeszcze odpowiednie do tego warunki. jak chcesz latac z napedem to raczej polataj najpierw swobodnie. musisz ,,poznać" czym jest latanie i ogarnąć fizyke tej przyjemnośći. :-) a jak bedzie Ci już mało to mozesz kombinować i latać ze śmigłem na plecach. różnice? no swobodnie to żagiel głównie czyi latanie zboczowe + przeloty termiczne. Z napędem nie lata się na zboczach. o Ile latanie swobodne powoduje że pragniesz lecieć wyżej i wyżej :) o tyle w ppg ludzie wybierają latanie niżej(co pewnie sam nieraz zauważyłeś jak ktoś Ci nad kominem śmigał). no jeżeli chodzi o różnice to zapewne rzuca się w oczy cena tych dwóch rodzaji zabawy. kupno skrzydła z napędem to bardzo duży koszt + póżniejsze koszty samego latania(paliwo, samochód żeby to ewentualnie gdzieś przewieźć itp itd) w swobodnym pakujesz sie w plecak i idziesz lub ewentualnie wsiadzasz w autobus i jedziesz. jezeli chodzi o warunki to każda z tych opcji rządzi się swoimi prawami( warunki atmosferyczne, odpowiedni wiatr, lądowiska, starty, sprzęt bo nie kazdy glajt podepniesz pod napęd i miliony różnych innych rzeczy ale to poznasz już w czasie trwania kursu). generalnie jeżeli nawet jesteś zajarany lataniem na ppg to I etapu i tak nie ominiesz ,a tam latasz swobodnie. mysle ze nie warto omijać II eatpu i przeskakiwać na ppg bo nie będziesz miał uprawnien na loty swobodne. najlepiej I i II potem zdajesz ŚKPP i robisz dodatkowe uprawnienia ppg dzieki czemu masz komplet uprawnien. nie musisz sie spieszyc robić wszystkiego naraz. To ma być przyjemność a nie nakaz. wylataj sie w jednym a jak poczujesz że to jest to- możesz robić coś więcej. pzdr :-D
ODPOWIEDZ