Sprzęt zaraz po kursie

Tu znajdziesz wskazówki jak zacząć przygodę z paralotniarstwem.

Moderatorzy: zbyszek_wlodarczak, kamil_rc, wojtek.domanski


Autor
Pafnucy
Posty: 4
Rejestracja: 2014-10-28, 20:59

Sprzęt zaraz po kursie

#1

Post autor: Pafnucy »

Hej! Witam wszystkich. Jestem nowym forumowiczem jak również świeżo po kursie.
Słowem wstępu: zrobiłem pierwszy etap w kraju i drugi za granicą (Bassano). Super się latało i myślę, że chciałbym zakupić jakiś sprzęt na początek w związku z tym mam pytanie do osób które już trochę latają.
Powiedzcie mi gdzie szukać sprzętu? Gdzie Wy poszukiwaliście i do jakich kwot. Na co zwracaliście uwagę? co ze skrzydłami które mają w opisie że "materiał fajnie szeleści jest prawie jak nowe" ale są z 2001 roku na przykład. Chciałbym coś używanego lecz (pewnie jak większość początkujących) nie mam dużo kasy. Gdzieś przeczytałem, że można kupić sprzęt na początek (całość czyli skrzydło, uprząż, zapas) za 4 tysiące zł. Taka kwota myślę że dla mnie to maximum. Chciałbym latać w górach generalnie, bo do nich mam niedaleko ;)
Co ze skrzydłami które były "holowane". Niektórzy na aukcjach chwalą się, że dane skrzydło nie było holowane. Czy holowanie ma jakiś negatywny wpływ na glajta?
Dużo jest skrzydeł z klasy DHV 1-2 w kwotach przystępnych. Brać je w ogóle pod uwagę? nie wiem czy takie będą bezpieczne...
Pozdrawiam serdecznie
Andrzej ^^
Awatar użytkownika

Luc
Posty: 67
Rejestracja: 2011-08-23, 00:48
Lokalizacja: Starogard Gdański
Płeć:

Re: Sprzęt zaraz po kursie

#2

Post autor: Luc »

Hej! Było tutaj już kilka takich tematów, zapewne je znajdziesz. Daltego nie będę się rozpisywał ale dam parę wskazówek. Po pierwsze na czym latałeś na kursie i co mówił o tym sprzęcie instruktor? Fajnie byłoby kupić takie same, nie będziesz niczym zaskoczony. Gdzie szukać? Allegro. Paralotniowe giełdy w internecie i nie tylko, OLX jeśli masz coś w okolicy, Można też zadać pytanie w giełdzie, albo odkupić od znajomego paralotniarza czy instruktora. Ja kupowałem na allegro i również od kolegi z lotniska. Jeśli fajnie szeleści a jest z 2000 to przeważnie tylko "fajnie szeleści" szeleszczenie nie ma nic do rzeczy, za to papier z przeglądu np w 2014 ma dużo do powiedzenia i tego szukaj na aukcjach. Że skrzydła holowane się bardziej niszczą to mit, nie daj się zwariować, tu ważniejszy raczej byłby nalot (bo można w rok zrobić 2 godziny a można i 200). Dużo bardziej mogą się zniszczyć od ciągania ich po trawie krzakach, wodzie, kamienach, piachu itp. Na aukcjach ludzie piszą różne rzeczy, ja np wolę klarowny opis skrzydło , wiek, nalot, papiery, kto latał. Jeśli ma papiery i widać, ze ktoś dbał to można brać. Oczywiście dobrze jest się umówić na oglądanie i dopiero potem kupić. Dhv 1-2 jak najbardziej są dla Ciebie. to skrzydła rekreacyjne. Jeśli mogę coś polecić to dość dużo Nemo widziałem ostatnio na aukcjach w okolichac 4-5 tys choć widzę że wyprzedają je też szkoły. Na pewno jest bezpieczne i nie zrobi krzywdy, co pozwala nabrać doświadczenia bazstresowo. Na koniec dodam jeszcze że skrzydło skrzydłu nierówne, tak w przypadku użytkowania jak i samego glajta. Ogólnie to szukaj skrzydeł rakreacyjnych, w miarę nowych, z małym nalotem, ze znaną historią i z papierami. Aha uważaj na zbyt czyste glajty, mogły być myte/prane :D

Autor
Pafnucy
Posty: 4
Rejestracja: 2014-10-28, 20:59

Re: Sprzęt zaraz po kursie

#3

Post autor: Pafnucy »

Dzięki za szybką odpowiedź. Informacja o praniu skrzydeł mnie trochę zszokowała! Bardzo przydatne to będzie przy szukaniu.
Na kursie latałem na Sol Prymus3. Instruktor mówił, że to sprzęt szkolny i generalnie że nadaje się do nauki i że fajnie chodzi za ręką i jest bardzo stabilne w locie ;)
Jak na razie takiego nie widziałem na allegro i OLX ;(
Co do kupna od znajomego paralotniarza to niestety nie znam nikogo kto lata (oprócz ludzi z kursu )
Jak pisałem chciałbym przeznaczyć 4tysiące zł na cały sprzęt ;) chciałbym Nemo ale to niestety przekracza mój budżet.
Awatar użytkownika

Luc
Posty: 67
Rejestracja: 2011-08-23, 00:48
Lokalizacja: Starogard Gdański
Płeć:

Re: Sprzęt zaraz po kursie

#4

Post autor: Luc »

Poczekaj. W środku zimy Tak około stycznia-lutego-marca ludzie zaczynają wyprzedawać sprzęt. :)

julian1milkowski
Posty: 1
Rejestracja: 2014-11-08, 16:53

Re: Sprzęt zaraz po kursie

#5

Post autor: julian1milkowski »

Ooo jak dobrze, że tu natrafiłem. Właśnie chciałem zainwestować w sprzęt. Ale jak w okresie styczeń marzec jest wyprzedaż to poczekam.To będzie mój pierwszy sprzęt. U nas widziałem sklep taki dość duży ze sprzętem tego typu, w sensie skrzydła itp, a u góry chyba jest szkoła językowa lublinskim centrum. Ale nie pamiętam jak się ten sklep nazywa. Ma ktoś może doświadczenie w lublinie i mógłby mi powiedzieć gdzie kupować ?

Autor
Pafnucy
Posty: 4
Rejestracja: 2014-10-28, 20:59

Re: Sprzęt zaraz po kursie

#6

Post autor: Pafnucy »

A jak to jest z przedziałem wagowym? Ja ważę 72KG i ostatnio kupiłem uprząż 5.5KG (woody valley velvet 2) Do tego mam zapas około 1.8KG. Ile trzeba doliczyć jako masę skrzydła? Czy skrzydło o przedziale masy startowej70kg - 90kg będzie ok?. Jak to obliczacie i szacujecie? Ile może ważyć samo skrzydło (bo je też się wlicza z tego co wiem)...
Awatar użytkownika

Luc
Posty: 67
Rejestracja: 2011-08-23, 00:48
Lokalizacja: Starogard Gdański
Płeć:

Re: Sprzęt zaraz po kursie

#7

Post autor: Luc »

Pafnucy pisze:A jak to jest z przedziałem wagowym? Ja ważę 72KG i ostatnio kupiłem uprząż 5.5KG (woody valley velvet 2) Do tego mam zapas około 1.8KG. Ile trzeba doliczyć jako masę skrzydła? Czy skrzydło o przedziale masy startowej70kg - 90kg będzie ok?. Jak to obliczacie i szacujecie? Ile może ważyć samo skrzydło (bo je też się wlicza z tego co wiem)...
Ty + 15-17 kg = Twoja masa startowa czyli 72+15 = 87 Jeśli nie przytyjesz to jest bardzo ok. Doważone skrzydło lepiej lata. Druga metoda to zważyć się ze sprzętem i też musisz być najlepiej w środku zakresu, lub w górnej granicy, tak jest optymalnie. Ile waży skrzydło przeważnie podaje producent. z reguły ok 7 kg, a lekkie górskie nawet kilka kg. W internecie wyszukasz bez problemu ile waży skrzydło np tu nie spamuj://para2000.org/" onclick="window.open(this.href);return false;

radoslaw1wegrowski
Posty: 1
Rejestracja: 2014-11-11, 16:29

Re: Sprzęt zaraz po kursie

#8

Post autor: radoslaw1wegrowski »

A ja planuję zakupić sprzęt. Jestem osobą świeżo po kursie, całe życie zajmowałem się księgowość poznańskim centrum. Chciałem coś zmienić w życiu i zwalczyć swój lęk wysokości, poszedłem na kurs i ledwo ledwo, ale udało się :D Teraz jedyne o czym marzę to loty paralotnią :D:D Kupno sprzętu będzie moją najlepszą inwestycją :)
ODPOWIEDZ