Informacja ogólna .

Tu znajdziesz wskazówki jak zacząć przygodę z paralotniarstwem.

Moderatorzy: zbyszek_wlodarczak, kamil_rc, wojtek.domanski


Autor
Felo
Posty: 1
Rejestracja: 2012-12-02, 02:32

Informacja ogólna .

#1

Post autor: Felo »

Witam,
Chciałbym zacząć latać ;d Paralotnia najszybsza i najtańsza opcja spełnienia marzenia. Skakałem z spadochronu, latałem samolotem, helikopterem, jest przypływ adrenaliny, więc jestem w 100% zdecydowany, że chce to zrobić !

Doczytałem się o tych całych szkoleniach na paralotniarstwo, cenowo w szkołach to wielka różnica, różne etapy, zezwolenia itp.
Ogółem chciałem się dowiedzieć jak to wszystko prawnie wygląda, pozwolenie startu, lądowania ( czy można latać kiedy się chce, nie trzeba się zameldować nigdzie ? ). Ponieważ wracam niebawem do Polski chciałbym rozpocząć takowy kurs. Czy na pewno jest On potrzebny ? tzn. "papiery" .
Czy na sprzęcie z napędem są robione jakieś testy, zezwolenia do latania ? Jeśli bym np. zespawał własny wózek z fotelem i silnikiem, nikt by się nie przyczepił ? Oczywiście na własną odpowiedzialność. Wiedząc, że zależy od tego moje życie z dopracowaniem każdego szczegółu .

Czy mógłby mi ktoś to jakoś objaśnić, tylko po proszę bez tego całego encyklopedycznego języka bo głowa od tego boli albo po prostu jakiś link gdzie wszystko zawarte w pigułce ;D


Bardzo dziękuję za pomoc i
Pozdrawam Felix ;)

bogus70
Posty: 32
Rejestracja: 2010-07-16, 21:30
Lokalizacja: płońsk

Re: Informacja ogólna .

#2

Post autor: bogus70 »

Witaj na forum .
Paralotniarstwo to trochę złożony temat jak każde latanie z resztą .Nie wiem czy da się wogóle tak w pigułce napisać bez popełnienia błędu.Ale jeśli chcesz to tak po w skrócie.
Zwykle zaczyna się od lotu w tandemie ale jeśli Twoje przygoda z lataniem już sie zaczeła to nie koniecznie, następnie kurs na którym dowiesz się powierzchownie(chyba, że już masz jakąś licencję bo nie napisałeś) o całej tej przyjemności odbędziesz szkolenie teoretyczne i praktyczne jakieś tam ale pozwoli ci to zapoznać się ze sprzętem i trochę z technika pilotażu i przepisami. Pózniej doskonalenie umiejętności i licencja w Polsce lub na Słowacji bo tak też wielu robi.
Co do latania, czyli kiedy, jaki i gdzie to z grubsza tez dowiedział byś się na kursie jak i co ale napisze może tak ,że paralotnia to tez statek powietrzny więc obowiązują tu te same prawa co inne statki powietrzne poniekąd. Zwykle lata się bez zezwoleń w przestrzeni lotów swobodnych, czyli poza strefą CTR ( 30km od lotnisk cywilnych, wojskowego itp.) no i pułap 900m ale tu mogę się mylić wiec niech mnie ktoś poprawi jeśli trzeba- najlepiej spojrzeć w przepisy prawa lotniczego.
Co do sprzętu to paralotnia wiadomo trzeba kupić i to najlepiej w dobrym stanie DHV 1-2 (jeśli zaraz po kursie będziesz chciał "polatywać"). DHV 1-2 paralotnia szkoleniowo -rekraacyjna.
Napęd oczywiście możesz sam wystrugać ale jeśli robisz pierwszy raz to nie radze - popełnisz wiele błedów i latanie na Twoim sprzęcie będzie głównie polegało na chodzeniu na łąkię i z powrotem, a nie bujaniu w obłokach, a przy tym zapłacisz drożej niż będzie kosztował gotowy i tu radze mnie posłuchać.
Na początek radze kupić coś nie drogiego dostosowanego MOCĄ do Twojej wagi ale wykonanego przez profesjonalistę.
Oczywiście to tylko uproszczony schemat tego wszystkiego istnieją napewno inne tez nie gorsze.
pozdro.

Drajku84
Posty: 5
Rejestracja: 2014-02-23, 13:10

Re: Informacja ogólna .

#3

Post autor: Drajku84 »

Zgadzam się, nie da się tego tak prosto opisać!

Anarchia72
Posty: 4
Rejestracja: 2014-02-27, 22:30

Re: Informacja ogólna .

#4

Post autor: Anarchia72 »

Ale i tak dziekuje
ODPOWIEDZ