Latanie swobodne - Katowice, Rybnik, Gliwice

Opisy miejsc do latania.

Moderatorzy: zbyszek_wlodarczak, kamil_rc, wojtek.domanski


Autor
mariusz1984katowice
Posty: 6
Rejestracja: 2016-09-15, 15:56

Latanie swobodne - Katowice, Rybnik, Gliwice

#1

Post autor: mariusz1984katowice »

Cześć,

Jestem początkującym paralotniarzem - właściwie to na razie powiedziałbym teoretykiem paralotniarzem - po skończeniu szkolenia, na razie nawet bez zdanego egzaminu,

Mam kilka pytań dotyczące lotnisk sportowych w Katowicach, Rybniku, Gliwicach:

- czy paralotniarze mogą korzystać z holi za pomocą wyciągarki na tych lotniskach ? czy są to hole razem z szybowcami, czy też musi być zorganizowany specjalny start dla paralotni

- jak wygląda poruszanie się w strefie lotniska sportowego (nie wiem czy dobrze to rozumiem ... ATZ, lotnisko niekontrolowane)

- czy wysokość na jaką można zostać wyholowanym pozwala na załapanie się na termikę ? - chodzi o dokładnie te miejsca
nie wiem czy pytanie jest sensowne - nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie - jedynie 2-3 loty z pomocą instruktora w górskich warunkach w Włoszech (a więc duże nasłonecznienie, strome zbocze, pola)

- jaka to mniej więcej jest wysokość, jakie prawdopodobieństwo ?

- *** na jaką wysokość holuje się w podanych lokalizacjach szybowce - oraz czy pozwala to szybownikom na znalezienie noszeń, czy może tylko na zrobienie kręgu i lądowanie - z jakim prawdopodobieństwem ?

Pozdrawiam
Mariusz

PapajGL
Posty: 7
Rejestracja: 2016-09-01, 12:31

Re: Latanie swobodne - Katowice, Rybnik, Gliwice

#2

Post autor: PapajGL »

Witaj, wydaje mi się że w Gliwicach nie mają wciągarki dla paralotniarzy.
Wciągarki dla szybowców są o wiele silniejsze a ich liny bardzo grube i ciężkie.
Pomyślał bym bardziej o hałdach np.ostropa - stary szyb kopalni gliwice lub dolomity tarnowskie góry.
Słyszałem że w szczyglowicach jest potężny nasyp jak Będzie pogoda sprawdzę te tereny :)

Autor
mariusz1984katowice
Posty: 6
Rejestracja: 2016-09-15, 15:56

Re: Latanie swobodne - Katowice, Rybnik, Gliwice

#3

Post autor: mariusz1984katowice »

Witaj Papaj,

Dzięki bardzo za odpowiedź,

Przyznam się że o tym nawet nie wiedziałem - myślałem że jest to ta sama wyciągarka, chociaż ... rzeczywiście masa paralotni z uprzężą a szybowca jest zdecydowanie inna,

Wiem że w aeroklubie ROW Rybnik organizowane były cyklicznie hole kilka lat temu - cały czas natomiast organizowane są tam szkolenia I i II etapu (filmy na youtube zrobione dosłownie 2 tygodnie temu) - postaram się napisać do tego instruktora, żeby się coś dowiedzieć. Wysokość nie była zbyt imponująca - a w pobliżu las, - więc podejrzewam że może być trudne wzniesienie się stamtąd.

Co do miejsc widziałem na youtube próby na hałdzie Skalny w Łaziskach Górnych - ale to miejsce chyba nie nadaje się do latania, z racji bliskości drzew, lini enegetycznych, domów - jeżeli dowiesz się czegoś ciekawego to napisz.

PapajGL
Posty: 7
Rejestracja: 2016-09-01, 12:31

Re: Latanie swobodne - Katowice, Rybnik, Gliwice

#4

Post autor: PapajGL »

Dokoła hałd, które wymieniłem nie ma drzew. Są tam tylko pola. Sprawdzę to i wrzucę filmy. Nie wiem jakie hałda ma albedo, aczkolwiek myślę że bardzo niskie, więc termika powinna być. ;-) A jak nie to z pewnością pola pomogą.

Autor
mariusz1984katowice
Posty: 6
Rejestracja: 2016-09-15, 15:56

Re: Latanie swobodne - Katowice, Rybnik, Gliwice

#5

Post autor: mariusz1984katowice »

Niewiele udało mi się dowiedzieć: Na razie mam odpowiedź jedynie od Pana Jacka Gocyły z Flyschool - że jeżeli pogoda na to pozwoli to hole będą organizowane w Listopadzie w Jaworznie.

Dla mnie to pewnie niewiele zmienia - nie wiem czy do tego czasu uda mi się nawet zdać egzamin - ale zawsze warto powoli rozpoznawać temat,

Co do latania na niskich górkach / hałdach - jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa ? - powiedzmy 10 - 50 metrów to wysokość na której jest dość niebezpiecznie - jeżeli coś się zdarzy, to trudno będzie wyprowadzić skrzydło,

Czy na takiej wysokości mają sens jakiekolwiek próby załapania się na termikę ? - czy zupełnie nie ma to sensu (będzie zbyt słaba) ? Jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa - czy często zdarza się że próbując znaleźć jakieś noszenie trafia się na nagle odrywający się bąbel powietrza - który pewnie może być dość niebezpieczny na tej wysokości ?

Mariusz

-- 2016-10-09, 20:13 --

A czy ktoś mógłby polecić jakieś miejsca do nauki na terenie Górnego Śląska ?,

Zrobiłem sobie dzisiaj wycieczkę krajoznawczą na hałdę Skalny - no i nie jest to niestety miejsce dla paralotniarzy, a na pewno nie dla tych którzy się uczą - stromo, linie wysokiego napięcia, słupy latarnii, zarośnięte, nie wiem nawet czy tam można przebywać,

Wokoło też nic co by się nadawało - pola uprawne, niewielkie pochyłości,

Ale może jakieś inne miejsce ? - niewielka górka, lub kawałek pola o deniwelacji 15-30m, bez drzew, przeszkód, z dużym "przedpolem" - jeżeli ktoś będzie w stanie polecić to proszę o informację,
ODPOWIEDZ