Górka w okolicach Krakowa

Opisy miejsc do latania.

Moderatorzy: zbyszek_wlodarczak, kamil_rc, wojtek.domanski


moris
Posty: 1
Rejestracja: 2011-09-12, 09:04
Lokalizacja: Kraków

#16

Post autor: moris »

Ostatni post z poprzedniej strony:

odgrzeję kotleta:
Jak tam waruny na Stradomce, warto się wybrać ?

pozdro
moris

flaytec
Posty: 13
Rejestracja: 2012-02-22, 00:03
Lokalizacja: krakow

#17

Post autor: flaytec »

W Okolicy Krakowa jest najwiecej w Polsce górek do latania, chyba bym musiał siedzieć dorana by je wszystkie opisać.
Widze ze małe macie rozeznanie w temacie. Bo pierwsze zloty to mozna zrobić juz przy alejach w Krakowie,górka z 15m w parku Jordana-2 kierunki .
Znajdę czas to coś poopisuję bo pierwszy raz jestem na tej stronie....

flaytec
Posty: 13
Rejestracja: 2012-02-22, 00:03
Lokalizacja: krakow

#18

Post autor: flaytec »

Opiszę troche.
Każde z miejsc wyszukajcie w internecie bo nie wszędize pamiętam kierunki czy aktualny stan startowiska-parę zarosło lub przestało być atrakcyjnymi miejscami.Mogę też gdzies się pomylic bo pisze z pamięci.

---------PÓŁNOC KRAKOWA od rzeki wisły------------------------

Klucze -górka znana i dość dobrze opisana,start chyba na zachód,wys gorki ok 40m ,zloty,zagiel,mozliwa termika.(przedpole to pustynia błędowska)


SMOLEŃ- jest tam jakaś gorka o ktorej neistety nic nie mogę powiedzieć,poza tym ze miejscowi potwierdzili tydzien temu ze" tam latają"

Brzezinka (okolice Krzeszowic) gorka ok 40m, dlugie zbocze, na przedpolu ogromne pole kukurydzy generuje silne kominy,zloty , zagiel ,termika.
Gorka znajduję się u wylotu doliny Będkowskiej,(po prawej strone idąc doliną ku wsi brzezinka) b popularne kiedyś miejsce do latania w rejonie Krakowa,bezpieczne z latwym startem ,a lądowanie na drodze polnej(gdy rośnie kukurydza).Start na południe


BOLECHOWICE-(karniowice) start 10m na prawo od krzyza nad skałami w dolinie Bolechowickiej-miejsce obatane przezemnie(pierwszy start w zimie przy śniezycy !!!) zloty,zagiel i termika, wyskokosc 70m, lądowisko w rejonie bramy bolechowickiej na pustym polu. Start na południe.


Wrocimowice( miedzy Miechowem a skalbmierzem -) Wrocimowice są przy racławicach(tych gdzie była bitwa)
Miejsce obatane przezemnie -Zbocze z lasem ok 40m wysokie, ładny zagiel przy zach wietrze, start z drzewek-skrzydlo rozklada sie na sadzonkach ,ladowanie bezproblemowe,ogromna łaka , zloty,zagiel, nie trafilem na terme.


SŁAWICE- nie tak dawno odkryta do latania(2 lata temu), rejon 6km max od miechowa. Wysokosc 70m, start na prawo od wyciągu narciarskeigo. zloty i zagiel, miejsce ostatnio popularne, start na pn z odchyłkami. dobre dla poczatkujacych z braku niemal przeszkód terenowych(tylko słupki kolejki)


CHARSZNICA -na zach od Miechowa- grzbiet terenowy,niemal pionowy na dluzszym odcinku, nie pam wysokosci 20-40m ., start w meijscu gdzie jest pochyło a nie pionowo. Miejsce niebezpieczne i rodziło niespodzianki, po powaznym wypadku chyba mało kto tam lata,ewentualnie ktos z okolicy. start chyba na pn zach-nie jestem pewny- trzeba wyszukac na zdjeciu lotniczym .

------------SAM KRAKÓW --------------
PARK JORDANA- górka do zlotów,zabawy skrzydłem.ok 15m wysoka, 2 kierunki, uwaga na dzieciaki.latwy start i lądowania.

Błonia-miejsce do zabawy skrzydłem-niestety psie odchody

Lotnisko muzeum przy BORA KOMOROWSKIEGO - trójkąt trawiasty na skrzyzowaniu pasów startowch idealne do nauki stawiania skrzydla,meijsce uczeszczane tez przez modlearzy a pasy przez motocyklistów


------------NA POŁUDNIE OD LINI WISŁY----------------

Bodzów, start z rejonu wysadzonego fortu chyba numer 51 ,
kiedyś swietne miejsce ,występował nawet zagiel, obecnie zarosniete krzakami (kolczastymi)
tylko zloty . ładowisko piaszczyste na wsch.
Starty na keirunek wschodni i zachodni, wys ok 30m.
ladowanie na wsch na piasku rozjezdrzonym przez quady, mozna trenowac starty i łądowania wychodząc z kalafiorem..
Na zachod lot nad lasem i lądowanie na polu.dystans z 300m moze wiecej.


PODGÓRKI TYNIECKIE
z 20-30 lat temu jeszcze tam latano, zbocza zarosły,górka na 3 kierunki !!!, obecnie ciezko stwierdzić nawet gdzie to było....


STRADOMKA- popularne miejsce dla ludzi z okolic Bochni, lagodne przedpole z dziurami generuje czasem przy silnym wietrze rotory, mozna dostac kalpe,kolega spadł z 8m na woxie...miejsce na zloty jak dla mnie,malo ciekawe,ale popularne i dobrze opisane w necie.


SUŁKOWICE-
rewelacyjne meijsce gdzie chyba najwiecej się wylatalem poza ciecieniem czy Lubomirem.
wysokosc ok 150m , dwa meisjca startu ok 40m od siebie. Kierunki zach i pn zach. Ogromne przedpole gdzie odrywają się bomble , wystepuje termiczny zagiel, zagiel.
start łatwy i ogromne pola do lądowania. Jak jest kicha tylko zloty,jak nosi to zwykle wszędzie.Miejsce odkryte przed dwuch ludzi z sułkowic, bez kogoś kto tam był cięzko opisać jak trafić na startowisko.Ale rekaw tam zawsze wisiał...

LESKOWIEC- start z polanyGroń Jana PAwła II- tylko zlot wykonany przezemnie w duszeniu do 3, ladowanie na wąskiej polance otoczonej wysokimi swierkami-ok 50m od neibeiskiego szlaku ktorym idze się na szczyt. Watpię by to ktos kiedyś powturzył...najlepiej lecieć w bezwietrznej pogodzie by zbocze przed nami nie robiło duszeń w dolinie, ja mialem wiatr ok 4-6m .wiec i duszenie spore.Od startu do ladowiska 400m w pionie.

KRZYWACZKA - przy drodze na Kalwarię. Górka z punktem wysokosciowym(taki drewniany czy betonowy trojak) start na pn , wykorzystywana do zlotów i..PPG przez parę osob z okolicy.


inne górki typu CIECIEN, LUBOMIR, KAMIENNIK, ŚNIEŻNICA, CWILIN, SPRYKOWA, KONINKI,,SKRZĘTLA, JARMUTA, są dobrze opisane w necie i są popularnymi startowiskami z wysokoscią do 450m.

Mniej znane tez tam w okolicy występują ,bo w całym beskidzie mozna znaleść łaki na pewnej wysokosci zbocza gdzie da się zrobić zlota czy utrzymać gdzies na zaglu .Nie sposób ich wszystkich opisać....

Trwa budowa o ile się nie mylę startowiska na strzeblu.


Jak kogoś interesują szczegóły lub górki w jakimś rejonie prosze pisać na e -mail sprzedawca12@interia.pl .Pozdrawiam.Niestety po wypadku (latanie w chmurze gradowej)zrezygnowałem bo jakoś nie czuję się teraz komfortowo w powietrzu,moze kiedyś jeszcze wroce do latania. :roll:

flaytec
Posty: 13
Rejestracja: 2012-02-22, 00:03
Lokalizacja: krakow

#19

Post autor: flaytec »

Ponieważ nie mogę edytowac postu dodaję informację dotyczącą Startowiska SUŁKOWICE.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika

kamil_rc
Posty: 44
Rejestracja: 2011-05-08, 13:36
Lokalizacja: Wadowice

#20

Post autor: kamil_rc »

Jeżeli możesz to podaj namiary na GPS to sobie górkę obejrzę:)

flaytec
Posty: 13
Rejestracja: 2012-02-22, 00:03
Lokalizacja: krakow

#21

Post autor: flaytec »

Nie korzystam,zamieszczać mogę tylko takie "planiki."Ale można dojsc do wsp w jakiś inny sposób.

Powieksz sobie to samo zdjęcie na szukaczu a bedziesz wiecej wiedział.
Awatar użytkownika

kamil_rc
Posty: 44
Rejestracja: 2011-05-08, 13:36
Lokalizacja: Wadowice

#22

Post autor: kamil_rc »

Szukałem i nie mogę nic znaleźć. Do danych GPS wystarczy ze zainstalujesz sobie google earth i wszystko masz ładnie jak na dłoni.

flaytec
Posty: 13
Rejestracja: 2012-02-22, 00:03
Lokalizacja: krakow

#23

Post autor: flaytec »

No trudno, Harbutowice to te domy po lewej, a droga na startowisko polna jest od miejsca X gdzie sie stawia auta. Wystarczy powiekszyć w przegladarce i wszystko widac jak na dłoni.(Ja w ten sposob wyszukuję startowisk .)Idziemy nia aż na szczyt grzbietu i skręcamy na drodze polnej biegnacej grzbietem w prawo-szukamy polanek z zdjęcia lotniczego, na pewno lokalizacja by coś ułatwiła , ale niestety nie korzystam z GPS i nie zamierzam.Jak ktoś tam będzie to może zawsze uzupełnić o co bardzo proszę. ;-)

Startowisko pierwsze jest zaraz przy drodze niemal, a drugie kawałek dalej na polu ,chłop odpuscił sadzenie ziemniaków i stwierdził ze mozemy latać. ;-) Wystepuje tam głownie zagiel termiczny i termika. B ciekawe mijesce.

flaytec
Posty: 13
Rejestracja: 2012-02-22, 00:03
Lokalizacja: krakow

#24

Post autor: flaytec »

49,809389 19,795084 taka lokalizacja jest z mapy, dokładnośc ok 20 metrów(trzeba podejśc kawałek w gorę, następne bedzie bardziej na pn ok 100 metrów.
:-)
Awatar użytkownika

kamil_rc
Posty: 44
Rejestracja: 2011-05-08, 13:36
Lokalizacja: Wadowice

#25

Post autor: kamil_rc »

OK juz mam. Ja szukałem bardziej na zachód :-)
Awatar użytkownika

kamil_rc
Posty: 44
Rejestracja: 2011-05-08, 13:36
Lokalizacja: Wadowice

Re: Górka w okolicach Krakowa

#26

Post autor: kamil_rc »

Dziś byłem polatać w Sułkowicach a w zasadzie w Harbutowicach. Ogólnie górka ok tylko niestety warunki nie sprzyjały bo wiatr w porywach do 4m/s i termiki jeszcze zero, wiec tylko zaliczyłem jeden zlot. Stratowisko troszkę dało mi w d*** mimo tego ze skoszona jest trawa, to w suchej trawie plątają się badyle które kochają wplątywać się w linki... I w sumie to jedyny minus tego startowiska. Zaraz obok budują stok narciarski wiec może z czasem się rozwinie i paralotniarstwo. Zostawiłem tam swoja tasiemkę do wskazywania kierunku wiatru, może kiedyś się jeszcze komuś przyda:) Jak będę miał chwile to zrobię mapkę.

8850
Posty: 3
Rejestracja: 2012-10-27, 23:39
Lokalizacja: małopolska/Chrzanów
Płeć:

Re: Górka w okolicach Krakowa

#27

Post autor: 8850 »

A może samemu warto znaleść miejsca do startów w interesującej nas okolicy?
1. Wchodzimy na maps.google.pl
2. przełączamy widok mapy na hipsometryczny który pokazuje wysokości (rózne odcienie kolorów) i ukształtowanie terenu
3. Wybieramy wzniesienia które nas interesują i przełaczamy się na mapy zdjęcia lotniczego aby zobaczyć czy teren jest pokryty lasem czy są tam łaki i otwarte przestrzenie
4. Sprawdzamy czy są jakieś dostępne zdjecia z tamtego rejonu w googlach które pokażą nam miejsce które nas interesuje
5. Sprawdzamy na wrotamalopolski.pl jak wyglądają dokładne zdjęcia lotnicze interesującego nas miejsca
6. Składamy do kupy informacje z mapy googla i wrotamalopolski i sprawdzamy ile mamy przeszkód technicznych

Nowis
Posty: 1
Rejestracja: 2012-11-26, 01:03
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Górka w okolicach Krakowa

#28

Post autor: Nowis »

50° 5'56.04"N 19°20'41.90"E
Ciekawe miejsce duża polana najwyżej położona w okolicy idealna do ppg czy zabawy skrzydłem, żagiel możliwy przy mocniejszym wietrze od strony północnej, trzeba uważać na kilka karłowatych sosen miejsce generalnie trudne, wymagające wycięcia kilku denerwujących drzew ;). Trochę informacji historycznych o miejscu , prawdopodobnie istniało by do dzisiaj gdyby nie budowa lini WN.

Henryk Wróbel 1925-2000

Fascynacja szybowcami
Rok 1945. Jeszcze nie okrzepła radość z końca wojny, gdy Henryk, pchany dziecięcą nostalgią, wstąpił do drużyny Zawiszy Czarnego Hufca ZHP w Libiążu. Znajomości z czasów okupacji skierowały jego pasje w jeszcze jednym kierunku. Były to czasy, gdy latające maszyny nie były już tylko skrzydlatymi potworami, zrzucającymi bomby. Znano ich możliwości a fascynacja poczuciem wolności, jakiego próżno szukać gdzieś indziej, niż tylko w przestworzach, zwyciężyła. Henryk włączył się do pomocy w odbudowie istniejącej jeszcze przed wojną Szkoły Szybowcowej w Libiążu.
- Mieściła się na Kolonii Leśniowej, w budynku udostępnionym przez kopalnię „Janina”. Dla przeprowadzania szkolnych i treningowych lotów wydzierżawiono stoki południowo-wschodniej części wzgórza Pańska Góra. U podnóża jej wschodniego zbocza wybudowano hangar, gdzie mogło się zmieścić 10 szybowców. Był tam również warsztat montażowo-naprawczy - opowiada Stanisław Rusek.
Już w październiku 1945 r. komendant hufca chrzanowskieg, Emil Daniło przypieczętował zgodę na utworzenie Koła Szybowcowego ZHP. Przewodniczył mu nie kto inny, jak Henryk Wróbel. Rok później przekształcono je w Harcerski Klub Lotniczy, a propagowanie lotnictwa przejęła Harcerska Drużyna Lotnicza im. Żwirki i Wigury. Na przełomie 1946 i 1947 r. w Libiążu utworzono Ośrodek Szkolny Szybownictwa, podlegający Departamentowi Lotnictwa Cywilnego Ministerstwa Komunikacji.

Zdjecie:
nie spamuj://spamer.libiaz.pl/data/gallery/0a2ef ... eg?lang=pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Krótki filmik:
nie spamuj://spamer.youtube.com/watch?v=ksliLT-v3Ek" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ