Paralotnia + kurs = co wybrać/gdzie?

W tym forum, znajdują się podfora z opisami i opiniami o poszczególnych szkołach.

Moderatorzy: zbyszek_wlodarczak, kamil_rc, wojtek.domanski


Autor
KarolinaNowik2
Posty: 1
Rejestracja: 2014-10-25, 17:17

Paralotnia + kurs = co wybrać/gdzie?

#1

Post autor: KarolinaNowik2 »

Witam.
Mam 22 lata i studiuje w warszawie, prawie tu mieszkam. Wymarzyłem sobie w nadchodzące wakacje zrobić kurs paralotniowy (najlepiej od razu 3 etapy) i zakupić paralotnie ( coś używanego na 2 max 3 lata). Oczywiście problemem jak zawsze jest kasa, nie ukrywając max jaki uda mi się uzbierać to coś około 7 może 7,5 tys. PLN.
Przeglądając różne aukcje i komisy, znalazłem najtańszy zestaw za niecałe 2500zł ( szmata, uprzęż i zapas). Zdaje sobie sprawę z tego, że to jednak troszkę za mało. Dlatego chciałbym posłuchać opinii ludzi znających się na tym lepiej niż ja, co warto wybrać. Jakie modele są warte swojej ceny. Na marginesie moja waga to ok. 85kg, z tego co udało mi się ustalić to najlepiej by skrzydło było z przedziału 95-110kg.
Z rozpędu zapomniałbym o jednym, zanim zaczniecie mnie krytykować chce zakupić paralotnie i z nią przystąpić do szkolenia, z prostego powodu, niektóre szkoły (instruktorzy) dają znaczne zniżki na kursy jeśli podejdzie się do tego z własnym sprzętem. Co by nie było przy tak skromnym budżecie jak mój oszczędność kilku setek na kursie to tak naprawdę koszt noclegu w górach i znaczna oszczędność dla mnie.
Spodziewam się, że pojawią się opinię zrób kurs potem kup, instruktor pomoże wybrać. Rozumiem to i zdaje sobie z tego sprawę, że to dość dobre rozwiazanie, ale przy opłatach za kurs (nauka na sprzęcie szkoły + nocleg) nie wiele zostanie kasy i zapewnie sprzęt jaki bym kupił byłby znacząco gorszy. A osobiście nie widzę sensu w robieniu uprawnień na coś czym nie będę latał przez jakiś czas, albo latał ze strachem w oczach, troszkę dla mnie mija się to z celem.
Dlatego też bardzo będę wdzięczny za wszelką pomoc odnośnie sprzętu jaki i szkół które dają znaczne zniżki i pomagają w wyborze sprzętu na początek.

Darek M
Awatar użytkownika

Luc
Posty: 67
Rejestracja: 2011-08-23, 00:48
Lokalizacja: Starogard Gdański
Płeć:

Re: Paralotnia + kurs = co wybrać/gdzie?

#2

Post autor: Luc »

Co do skrzydeł, pytasz jakie modele, ogólnie rzecz biorąc każda firma obecna na rynku ma jakiś swój nazwijmy to popularny model skrzydła szkolno - rekreacyjnego i takie bym Tobie polecał, skoro chcesz zrobić kurs i nabrać doświadczenia. Szkolno rekreacyjne to DHV 1-2 Ltf 1-2 EN B, AFNOR Standard=> to są atesty i z takimi atestami szukaj skrzydeł. Jedziemy z modelami:
Dudek: Nemo, Nemo 2
Air sport Lhotse, Ajos 2,
Swing Mistral,
Nova Prion,
Sky Fides
Gradient Golden
Ozone Buzz
Apco
Niviuk


Rzucam ci hasłowo te nazwy , bo jest tych paralotni jeszcze więcej, Najpolularniejsze na kursach są Nemo, ale to też zależy kto szkoli. Nie kupuj byle czego bo nikt cię z mocno używanym sprzętem nie dopuści do kursu, choć na te 2 sezony pewnie nie opłaca się kupować nowego. Szukaj czgoś z papierami i małym nalotem. Co do szkół nie pomogę, ale patrz na to co się w nich dzieje, czy są relacje z wyjazdów terminy kursów itp, to świadzczy że szkoła działa prężnie. W Warszawie masz kilku dobrych instruktorów, możesz wybrać, poza tym w całej Polsce są ośrodki które szkolą praktycznie cały rok.
ODPOWIEDZ